Sık Sorulan Sorular

-Uyku Tulumu Nedir?

Uyku tulumları, bebeklerin veya çocukların uyurken kullanabileceği ve onları uyurken koruyan torba tipi giysilerdir.

2005 yılından beri Amerikan Pediatri Akademisi güvenilir olması nedeniyle giyilebilir bir örtü olan uyku tulumlarını tavsiye ediyor. Giyilebilir olması nedeniyle, bebeğiniz diğer örtü veya battaniyeler gibi uyku tulumunu üstünden atamaz, çekiştiremez veya ayaklarıyla itekleyemez. Ayrıca diğer örtü ve battaniyeler gibi yüzünü kapatma ihtimali olmadığı için nefes almasını engelleyemez.

Uyku tulumları güvenilirliği ve rahatlığı sayesinde bebeğinizin uyku rutininin bir parçası olacaktır.

-Merino Yün Nedir?

Yün hakkındaki bütün ön yargılarınızı yıkan doğa dostu merino yün, incecik ve ipeksi yapısı sayesinde dört mevsim konfor sağlar.
Sizin ve çocuğunuzun hassas cildini koruyan merino yün, ıslandığında çok hızlı bir şekilde kurur. Ciltteki nemi ağırlığının %30’una kadar emerek teri çekip ciltten uzaklaştırır.
Termal koruma özelliği bulunan merino yün, yazın serin kışın sıcak tutarak vücut ile çevre arasında bariyer görevi görür.
Merino yün, nefes alan dokusuyla vücudu havalandırarak tahriş, egzama ve alerji gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisine de yardımcı olur. Merino yün giysiler, pamuk kıyafetlere göre çok daha hızlı ve etkili bir iyileşme süreci yaşanmasına destek olur.
Güneşin zararlı ışınlarına karşı +30 UV koruması sağlarken yumuşacık dokusuyla keyifli bir kullanımı beraberinde getirir.
Polyester gibi sentetik kumaşlara çeşitli kimyasallarla kazandırılan özellikler, 20 yıkama sonunda kaybolup etkilerini yitirirken Merino yün doğasında bulunan tüm nitelikleri ömür boyu devam ettirir. Petrol ürünü olan polyester ve benzerlerinin dönüşümü yıllarca sürerken merino yün işlevini kaybettikten sonra doğada kolayca çözünür.

-Tog Değeri Nedir?

Kolsuz uyku tulumlarımız 4 mevsim giyime uygun olarak tasarlanmıştır. Merino yünü, lifleri arasında barındırdığı yüzlerce hava odacığı sayesinde tek ve sabit bir Tog değerine ihtiyaç duymaz. %100 doğal, nefes alan yün lifinden yapılmıştır ve hiçbir sentetik madde içermez. Merino yünü bebeğinizin vücut ısısını kontrol eder. Kışın sıcak, yazın soğuk tutmaya yardımcı olur.

Kolsuz tulumlar 18-30°C, uzun kollu tulumları 16-23°C oda sıcaklığında kullanıma uygundur. İçine giydireceğiniz katmanlarla vücut sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Hangi oda sıcaklığında ne giydirmeniz gerektiği ile ilgili bilgiyi ürünle birlikte size göndereceğiz.

-Uyku Tulumu Çok İnce, Bebeğim Bunla Isınacak Mı?

Merino yünü, hantal olmaya gerek kalmadan bebeğinizi sıcak tutar. Geleneksel yünlerden farklı olarak, Merino elyafı çok incedir. Merino elyaflarının kıvrılma biçimi nedeniyle diğer elyaflara göre daha yoğundur ve bu sayede diğer kalın kumaşlardan daha fazla ısı tutabilir. Ayrıca kumaşın kalın olması sıcak tutacağı anlamına gelmez.

Gerçi, her bebek farklıdır fakat kolsuz tulumlar için 18-30°C, uzun kollu tulumlar için 16-23°C oda sıcaklığı tavsiye edilir. İçine giydireceğiniz katmanlarla kendi bebeğinize en uygun ısıyı ayarlayabilirsiniz.

Üşüyecek endişesiyle bebeğinizi uyuturken gereksiz yere kat kat giydirmeyin. Bebeğiniz için soğuk hava sıcaktan çok daha iyidir. Çünkü üşüdüklerinde size haber vereceklerdir.

-Uyku Tulumunun İçine Ne Giydirmeliyim?

Uyku tulumlarımızın içine doğal ürünler giydirmenizi tavsiye ediyoruz. Merino yün veya pamuklu ürünler. Ürünle birlikte gelen broşür içindeki sıcaklığa göre giydirmeniz gerekenler bilgisini kontrol edebilirsiniz. Sitemizde bulabileceğiniz Merino yünü atletler, bodyler, zıbınlar ve alt içlikler tulum içine giydirmek için idealdir. Böylece oda sıcaklığı gece boyu değişse bile bebeğinizin eşsiz Merino giysileri vücut sıcaklığını fark edilir derecede korur.

 

-Neden Uyku Tulumu Kolsuz? Bebeğimin Kolları Üşümeyecek Mi?

Bebekler sıradan örtü veya battaniyelerle uyuduklarında da nadiren kollarını örtünün altında tutarlar. Bebeğinizin rahat ve doğal uyku dengesi için eğer örtü kullanıyorsanız bebeğin kollarını örtü altında tutmamanızı öneriyoruz. Vücut ısılarını kontrol yetenekleri henüz gelişmediği için kollarının veya ellerinin soğuk olması normaldir. Vücut sıcaklığını anlamak için karnını veya ensesini kontrol edin.

-Bebeğimin Üşüdüğünü Ya Da Aşırı Isındığını Nasıl Anlayabilirim?

Ensesini veya karnını kontrol edebilirsiniz. Eğer cildi nemliyse ateşlenmiş veya aşırı sıcak olabilir. Bebeğinizin elleri, kolları veya ayakları soğuksa bu kesinlikle çok normal bir durumdur. Vücut ısılarının normale dönmesi için vücutları bu şekilde çalışır.

-Kolsuz Ve Uzun Kollu Tulum Arasındaki Fark Nedir? Hangisini Almalıyım?

Her iki ürünümüz de %100 Merino yününden yapılmıştır. Aradaki fark uzun kollu ya da kolsuz olmasıdır. Kolsuz tulumlar daha sıcak iklimler için veya tüm yıl kullanım içindir. Uzun kollu tulumlar daha soğuk iklimler ya da soğuk mevsimler içindir. 

-Merino Yünü Çok Sıcak İklimler İçin Uygun Mu?

Uyku tulumlarımız tüm yıl kullanıma uygundur. Oda sıcaklığına göre içine giydireceğiniz giysileri kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Merino yünü bebeğinizin cildinde soğuk ortamlarda vücuttaki sıcaklığı, sıcak ortamlarda vücuttaki soğukluğu koruyan mükemmel bir mikro-iklim yaratır.

-Yün Bebeğimin Cildine Zarar Vermez Mi?

Kesinlikle hayır. Geleneksel yün kaşındırır fakat Merino yünü kaşındırmaz. Merino yünü nefes alabilen, yumuşacık ve doğal bir kumaştır. Bebeğinizin yumuşacık cildinde ipek hissi verir. Ayrıca isilik veya egzama tedavisine yardımcı olur. Araştırma ve video için tıklayın. https://www.wool.com/globalassets/start/about-awi/media-releases/wool-is-good-for-skin.pdf 
https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=haJoNCceFgA

-Doğal Boyasız Tulumlar Renkli, Baskılı Tulumlara Göre Daha Mı Sağlıklı?

Doğal boyasız veya renkli ürünler arasında çocuğunuzun sağlığı açısından bir fark yoktur. Renkli ve/veya baskılı tulumlarımızda kullanılan malzemeler tamamen doğal ve ökoteks sertifikalıdır.
Sertifikaları görmek için tıklayın. 

-Uyku Tulumunu Ne Kadar Süreyle Kullanabileceğim?

Uyku tulumlarımız geniş kalıplıdır. Bu nedenle her sene yeni bir uyku tulumu satın almak zorunda kalmazsınız. Örneğin 2 yaşında çocuğunuz için 1-2 yaş ürün aldığınızda bunu yaklaşık 4 yaşına kadar kullanabilirsiniz. Bebeğinizin boy aralığına uygun bedeni ürün sayfasındaki beden tablosundan inceleyebilirsiniz.

-Uyku Tulumu Büyük Geldi, Ne Yapmalıyım?

Uyku tulumlarımız geniş kalıplıdır. Bir miktar büyük gelmesi normaldir. Çocuğunuz büyüdükçe ve uzadıkça tam oturacaktır. Ayrıca büyük gelen kısımlarıyla ayak üstünü kapatabilirsiniz.

Eğer ürün gerçekten çok büyük geldiyse 14 gün içinde istediğiniz bedenle değişim sağlıyoruz. Lütfen iade/değişim için bize ulaşınız.

-Birden Fazla Uyku Tulumuna İhtiyaç Duyar Mıyım?

Evet, 2 uyku tulumu almanızı tavsiye ediyoruz. Ürünü yıkamanız gerektiğinde veya gece üstünü değiştirmek zorunda kalmanız durumunda ikinci bir uyku tulumu çok işinize yarayacaktır. Aynı anda 2 uyku tulumu aldığınızda 10% indirim yapıyoruz. TULUM2 kupon kodunu dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. (Sepetinize en az 2 uyku tulumu eklemelisiniz. Sepetinizdeki tulum dışındaki ürünlere indirim yansımaz.)

-İlk Kullanımdan Önce Yıkamalı Mıyım?

Bu tamamen sizin tercihiniz. Eğer yıkayacaksanız lütfen ürünle birlikte gönderdiğimiz yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayın.

-Merino Yünü Uyku Tulumunun Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

Merino yünü benzersiz bir üründür. Tüm diğer ürünlerden daha iyi nefes alır. Pamuklu ürünler gibi sık yıkamanızı gerektirmez. Bu nedenle, merino yününden üretilen giysinizi ters çevirerek hava sirkülasyonu olan bir yere serin ya da asın.

MAKİNADA YIKAMA: Fermuarları kapalı bir şekilde, yünlü programında, 30°C sıcaklıkta, az miktarda sıvı deterjanla yıkayın.

Ağartıcı, çamaşır suyu kesinlikle kullanmayın. Yumuşatıcı kullanmayın. Yanlışlıkla yumuşatıcı kullanırsanız ürünü yeniden yıkayın.

ELDE YIKAMA: Düşük sıcaklıkta, sıvı deterjanla nazikçe yıkayın. Elde sıkma, çitileme vb. uygulamalar yapmayın.

Eğer mümkünse düz bir yerde kurutun veya hava sirkülasyonu olan bir yere asın. Çabucak kurur. Güneş ışığı veya ısı kaynağında kurutmayın. Kurutma makinasında kurulamayın. Merino yünü yıkandıkça kırışmaz ve çekmez.

En fazla 110°C yünlü ayarında ütüleyin.

(Ürünle birlikte gelen yıkama talimatında daha ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz.)